Centrum Szkolenia Bramkarzy 

ul.Odrzańska 47

55-002 Łany

e-mail : csb@poczta.fm

17 stycznia 2022

PORTUCAMP 2022

PORTUCAMP czyli pierwszy zagraniczny obóz bramkarski Centrum Szkolenia Bramkarzy za nami. W nas wiele wrażeń, przeżyć, nowych doświadczeń, wniosków i przemyśleń i kilkunastu bramkarzy, którzy do Polski powrócili bogatsi o nowe wiadomości i umiejętności.

Organizacja obozu w czasach pandemii na końcu Europy to duże wyzwanie i wiele ograniczeń. Decyzja o ostatecznym udziale w tym wydarzeniu wiązała się z dużą niepewnością jeszcze na kilka dni przed wylotem. Dziś jesteśmy zadowoleni z tego co udało się zrealizować.

W terminie 5-12.01.2022 przebywaliśmy w Portugalii, a dokładniej w Belverde, bliskiej okolicy Lizbony. Ten region oferuje dużo atrakcji turystycznych ale naszym celem nr 1 to rozwój bramkarzy. Oczywiście wiele atrakcji dodatkowo wzbogaciło nasz pobyt ale aby każdy uczestnik wrócił z obozu jako lepszy bramkarz wykonaliśmy dużo pracy szkoleniowej :

⚽ 12 godzin treningu bramkarskiego na boisku,

⚽ 5 godzin treningu bramkarskiego na plaży,

⚽ Trening bramkarski prowadzony przez trenera bramkarzy Akademii Benfiki Lizbona,

⚽ Trening bramkarski prowadzony przez trenera Akademii Sportingu Lizbona,

🎥 Analizy video (4 godziny) z obszarów gry bramkarza (obrona bramki / obrona przestrzeni / dystrybucja / 1v1),

🧠 Trening mentalny i rozmowy indywidualne z każdym bramkarzem na bazie przeprowadzonych ankiet.

Kilkadziesiąt godzin poświęconych rozwojowi bramkarzy z wielu obszarów : technicznego, taktycznego, fizycznego i mentalnego.

Ogromną wartością były dla wszystkich treningi przeprowadzone przez portugalskich trenerów dwóch największych lizbońskich klubów : Benfiki i Sportingu. Zajęcia pokazały zawodnikom i również trenerom sposób pracy z golkiperami w Portugalii. Dodatkowo konieczność porozumiewania się w obcym języku zmusiła wszystkich do nowych doświadczeń.

Wiele jednostek odbyło się na plaży. Wykorzystaliśmy to miejsce w 100% do pracy nad elementami, w których miękkie podłoże sprzyja rozwojowi umiejętności.

PortuCamp to przede wszystkim wydarzenie szkoleniowe ale nie tylko. W czasie między treningami zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc :

  • Belem - Pomnik Odkrywców i Klasztor Hieronimów oraz cenione na całym świecie ciasteczka Pasteis de Belem
  • Boca de Inferno - punkt widokowy na klifach Atlantyku 
  • Cabo da Roca - przylądek w obrębie Parku Przyrodniczego Sintra–Cascais, najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy
  • Plaża Fonte da Telha - miejsce naszych treningów ale również wypoczynku
  • Estadio da Luz - stadion będący w przeszłości areną finałów Mistrzostw Europy i Ligi Mistrzów
  • Muzeum Benfiki Lizbona - jedno z najciekawszych muzeów piłkarskich w Europie

 

Uczestnikami obozu byli bramkarze z roczników 2010 - 2004 z różnych klubów piłkarskich. Zawodnicy głównie rywalizujący na poziomie lig wojewódzkich ale również centralnych (CLJ). Kadrę szkoleniową stanowili trenerzy Centrum Szkolenia Bramkarzy : Paweł Wolfinger, Waldemar Grzanka i Marek Niedomagała. Udział w obozie dla zdecydowanej większości był pierwszą w życiu okazją do zobaczenia Portugalii, a dla niektórych pierwszym w życiu lotem samolotem. 

Video z treningów przeprowadzonych w trakcie PortuCampu 

 

Filmowa relacja z obozu

 

 

Dziękujemy Comt Coaching Club w osobach Pana Bartka i Pani Anety ! Bez Was obóz po prostu by się nie odbył. 

Podziękowania dla Come-on Football za wsparcie techniczne obozu. 

Dziękujemy wszystkich uczestnikom za ten spędzony razem czas oraz rodzicom za zaufanie !

Do zobaczenia !